بهترین گرایش ارشد مامایی – کدام گرایش مامایی بهتر است؟

بهترین گرایش ارشد مامایی - کدام گرایش مامایی بهتر است؟

همان طور که میدانید ما برای مقطع ارشد مامایی دو گرایش داریم. گرایش مامایی (اموزش مامایی) و گرایش مشاوره در مامایی. بهتر است در ابتدا با دروس این دو رشته در دوران تحصیلات تکمیلی بیشتر اشنا شویم. با نگاهی کلی به کوریکولوم (برنامه) گرایش مشاوره در مامایی در می یابیم تمرکز اموزش در این رشته بر مشاوره می باشد دروسی مانند:مهارت های ارتباط 1 و 2، مشاوره مامایی در مشکلات خاص دوره ی باروری، یائسگی و مشاوره ی قبل و بعد از یائسگی، اصول مشاوره ی ژنتیک و بیماری های ارثی،  نشان می دهند که هدف از گرایش مشاوره در مامایی ان است که فرد بعد از فارغ التحصیلی در بالین بتواند مشاوره های موثری در زمینه های مختلف زنان و مامایی داشته باشد.

اما با نگاهی کلی به کوریکولوم گرایش مامایی می توان متوجه شد هدف از این رشته یادگیری فنون اموزش مامایی است. دروسی مانند: روش ها و فنون تدریس، طرح و برنامه ریزی درسی، طراحی و ارزش یابی سیستم اموزشی، بارداری و زایمان و پدیده های نوین در مامایی نشان می دهند تمرکز مطالعه در این گرایش بیشتر اموزش است یعنی دانشگاه قصد دارد افرادی را تربیت کند که در اینده در جایگاه اموزش خدمت رسانی کنند.

بنابراین پیشنهاد کلی ما این است با توجه به اینکه شما در 2 الی 3 سال تحصیلات تکمیلی مهارت هایی در جهت ارتقا شغل اینده فرا می گیرید پس باید متناسب با هدفتان در اینده گرایش مقطع ارشد را انتخاب کنید

در یک نگاه کلی اگر قصد دارید در اینده در جایگاه اموزش و هیات علمی فعالیت کنید بهتر است در گرایش مامایی ادامه تحصیل دهید اما اگر قصد دارید در اینده کلینیک و یا مطب شخصی داشته باشید و صرفا در این زمینه فعالیت کنید بهتر است مهارت مشاوره را کسب کنید تا بهتر بتوانید مددجویان خود را مدیریت کنید.

اما سوالی که در اینجا ذهن بسیاری از همکاران را درگیر می کند ان است، یعنی اگر گرایش مامایی بخوانیم نمی توانیم کلینیک داشته باشیم؟ و یا برعکس اگر گرایش مشاوره در مامایی بخوانیم اجازه نداریم در مقطع هیات علمی فعالیت کنیم؟

شما اگر در مقطع ارشد گرایش مامایی را انتخاب کیند می توانید مطب یا کلینیک داشته باشید و در ان موفق ترین هم باشید زیرا ما در عصر جدید مامایی دوره های مطب داری و اختلالات جنسی برگزار می کنیم شما می توانید با شرکت در این دوره ها مهارت های مطب داری و مشاوره در زمینه ی اختلالات جنسی را کسب کنید و مطب پردرامد و موفقی داشته باشید.

و اما اگر گرایش مشاوره در مامایی را بخوانید باز هم می توانید در مقطع هیات علمی فعالیت کنید اما واقعیت ان است طی سالهای اخیر اکثر دانشگاه های علوم پزشکی برای طرح هیات علمی از گرایش مامایی استفاده کرده اند هر چند که قانونی وجود ندارد مبنی بر اینکه از گرایش مشاوره در مامایی برای طرح هیات علمی و یا استخدام هیات علمی استفاده نشود.

سوال دیگر ان است ایا هر دو گرایش می توانند در مقطع دکترا گرایش سلامت باروری را انتخاب کنند؟ بله مانعی ندارد و تا کنون قانونی در جهت تفکیک این دو گرایش برای مقطع دکترا وضع نشده است.

تفاوت دیگر این دو گرایش در منابع و ضرایب ازمون کارشناسی ارشد است. برای گرایش مشاوره در مامایی نیاز نیست درس داخلی جراحی و جنین شناسی مطالعه شود زیرا این دو درس برای این گرایش ضریب صفر دارند اما درس روانپزشکی در مامایی که ضریب 2 دارد برای این گرایش درس مهمی است از طرفی برای گرایش مامایی درس جنین شناسی و داخلی جراحی مهم هستند ولی درس روانپزشکی در مامایی ضریب صفر دارد.

توصیه می کینم سعی کنید قبل از شروع مطالعه و امادگی برای کنکور ارشد ابتدا هدف و گرایش خود را انتخاب کنید تا در این مسیر در زمان صرفه جویی کرده و با تمرکز بیشتر روی هدف به موفقیت برسید. توجه به علایق و تمرکز بر توانمندی های ذاتی راه را برای شما هموار تر می کند. برای انکه در گرایشی موفق ترین خود باشید لازم است ابتدا با علایق، روحیات و اهداف خود اشنا شوید خودشناسی شما را به هدفتان نزدیک تر می کند. ما در عصر جدید مامایی اماده ایم تا با مشاوره رایگان شما را دراین مسیر یاری دهیم. انتخاب درست گرایش مقطع ارشد می تواند سرنوشت شغلی شما را تحت تاثیر قرار دهد این تصمیم مهم ارزش ان را دارد که به درستی هدف خود را انتخاب کنید و با تمام وجود برای رسیدن به ان تلاش کنید. هر دو گرایش می تواند در جایگاه خود موثر و درامدزایی مناسبی داشته باشد به شرطی که به علاقه و هدف شما نزدیک باشد.

مشاورین ما در عصر جدید مامایی قبل از شروع دوره ی امادگی برای کنکور ارشد سعی دارند ابتدا با مشاوره درست و بیان جوانب مختلف گرایش ها با توجه به زندگی شخصی افردا به شما کمک کنند تا با انتخاب درست گرایش به هدفتان نزدیک تر شوید.

دیدگاه‌ها ۰