علائم عفونت ادراری در زنان چیست؟

علائم عفونت ادراری در زنان چیست؟
()

یکی از مشکلات رایج در میان زنان که دستگاه مجاری ادرار آن‌ها را درگیر می‌کند، عفونت ادراری است. این بیماری مانند بسیاری از مشکلات دیگر دارای علائم و نشانه‌هایی است که هرچقدر آن‌ها را زودتر بشناسیم، درمان را می توان سریع‌تر انجام داد و از موارد جدی‌تر جلوگیری کرد. به همین دلیل قصد داریم تا در این مطلب بررسی کنیم که عفونت مجاری ادراری چیست و چه عارضه‌هایی را از خود در بدن بیمار نشان می‌دهد.

آشنایی با عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) یک بیماری شایع پزشکی است که عمدتا سیستم ادراری را تحت تأثیر قرار می‌دهد که شامل کلیه‌ها، مثانه، حالب‌ها و مجرای ادرار است. عفونت‌های ادراری معمولا توسط باکتری ایجاد می‌شوند که اشریشیا کلی (E. coli) شایع‌ترین آن است.

در حالی که UTI می‌تواند هم در مردان و هم در زنان رخ دهد، به دلیل مجرای ادرار کوتاهتر در خانم‌ها، این عفونت در زنان شایع‌تر است. زیرا دسترسی آسان‌تری را برای باکتری‌ها به دستگاه ادراری فراهم می‌کند. عفونت مجاری ادرار می‌تواند در قسمت‌های مختلف سیستم ادراری ظاهر شود.

عفونت در مثانه به عنوان سیستیت شناخته خواهد شد، در حالی که عفونت به خصوص از نوع ادراری که کلیه ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد پیلونفریت نامیده شده که معمولا شدیدتر است. عفونت مجاری ادرار همچنین می‌تواند در مجرای ادرار یا حالب رخ دهد، اگرچه این موارد کمتر شایع هستند.

بیشتر بخوانید : آموزش مطب داری مامایی

 

بررسی علائم عفونت ادراری

مانند هر بیماری دیگر عفونت‌های مجاری ادرار دارای علائم و عارضه‌هایی هستند که به ما از وجود خود خبر می‌دهند. در این قسمت نیاز است تا برای درمان بهتر این بیماری، تمامی علائم آن را را بررسی کنیم.

تکرر ادرار

 یکی از شایع‌ترین و مهم‌ترین علائم عفونت ادراری افزایش دفع ادرار است. ممکن است احساس کنید که مجبور هستید بیشتر از حد معمول به دستشویی بروید، حتی زمانی که حداقل ادرار برای دفع وجود دارد. این میل مکرر به ادرار کردن می‌تواند ناراحت کننده باشد و زندگی روزمره را مختل کند.

ادرار دردناک (دیسوریا)

سوزش ادرار یکی از علائم مشخص عفونت مجاری ادرار است. هنگامی که ادرار می‌کنید، ممکن است حس درد یا سوزش داشته باشد. این ناراحتی اغلب به عنوان یک درد تیز یا گزنده توصیف می‌شود و معمولا در مجرای ادرار، لوله‌ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می‌برد، احساس می‌شود.

ادرار کدر، خونی یا با بوی تند

یکی دیگر از علائم شایع ممکن است ادرار کدر با بوی زیاد یا نامطبوع باشد. در برخی موارد، ممکن است خون قابل مشاهده در ادرار وجود داشته باشد که به عنوان هماچوری شناخته می‌شود.

درد یا فشار لگن

برخی از عفونت‌های ادراری ممکن است باعث ناراحتی یا فشار در قسمت تحتانی شکم یا ناحیه لگن شوند. این عارضه می‌تواند به ویژه در زنان مشخص شود، زیرا عفونت ممکن است بر مثانه و بافت‌های اطراف آن تأثیر بگذارد.

کمردرد

در موارد شدیدتر، عفونت‌های ادراری می‌تواند به کلیه‌ها برسد و همان‌طور که اشاره کردیم، باعث ایجاد بیماری به نام پیلونفریت شود. این مورد می‌تواند منجر به درد در ناحیه کمر، اغلب در یک طرف شود و ممکن است با تب و لرز همراه باشد.

خستگی و ضعف

علائم سیستمیک مانند خستگی و ضعف می‌تواند همراه با عفونت‌های ادراری باشد، به خصوص اگر عفونت به کلیه‌ها گسترش یافته باشد. پاسخ بدن به عفونت ادراری می‌تواند منجر به احساس ناخوشی عمومی شود.

تهوع و استفراغ

برخی از افراد مبتلا به عفونت‌های مجاری ادراری ممکن است حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنند، به خصوص اگر عفونت پیشرفت کرده و کلیه‌ها را درگیر کرده باشد.

سردرگمی ذهنی (به ویژه در افراد مسن)

عفونت‌های ادراری می‌توانند افراد مسن را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهند و ممکن است باعث سردرگمی یا تغییرات شناختی شوند که گاهی اوقات به آن هذیان می‌گویند. این علامت در افراد مسن و کسانی که بیمار‌های زمینه‌ای دارند شایع‌تر است.

 

بیشتر بخوانید : شکل و انواع توده های خوش خیم پستان

 

راه‌های تشخیص پزشک برای عفونت‌های ادراری

بعد از اینکه علائم عفونت‌های مجاری ادرار را مشاهده کردید، نیاز است تا به پزشک مراجعه کنید. پزشک از طریق روش‌های زیر بیماری شما را برای درمان دقیق تشخیص خواهد داد.

سابقه و علائم بیمار

پزشک با گرفتن شرح حال دقیق پزشکی شروع می‌کند و از بیمار در مورد علائم خود می‌پرسد. شما به عنوان بیمار باید به صورت دقیق تمامی علائم را حتی آن‌هایی که به نظر بی‌اهمیت است را بیان کنید.

معاینه فیزیکی

معاینه فیزیکی ممکن است حساسیت در ناحیه تحتانی شکم یا پشت را نشان دهد که نشان دهنده عفونت‌های ادراری احتمالی است. پزشک علائم عفونت مانند تب یا لرز را که می‌تواند همراه با UTI شدید باشد، ارزیابی می‌کند.

آنالیز ادرار

آزمایش ادرار از فرد بیمار یک تست تشخیصی کلیدی است. نمونه ادرار جمع آوری شده و از نظر وجود گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و باکتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. افزایش تعداد گلبول‌های سفید و وجود باکتری‌های مقصر در ادرار نشان دهنده عفونت ادراری است.

کشت ادرار

در مواردی که تشخیص نامشخص باشد یا برای شناسایی باکتری خاص عامل عفونت، کشت ادرار تجویز شود. این آزمایش شامل رشد باکتری از نمونه ادرار در آزمایشگاه است که به تعیین موثرترین آنتی بیوتیک برای درمان کمک می‌کند.

چه راه‌هایی برای درمان عفونت‌های ادراری وجود دارند؟

حال نیاز است بدانیم که در صورت ابتلا به این بیماری، چه راه‌های درمانی در انتظار ما است. بنابراین بهترین روش‌های درمانی را بیان می‌کنیم.

آنتی بیوتیک‌ها

اولین و موثرترین درمان برای عفونت‌های ادرار یک دوره آنتی بیوتیک است که توسط پزشک تجویز می‌شود. آنتی بیوتیک‌های رایج برای عفونت‌های ادراری عبارتند از تری متوپریم-سولفامتوکسازول، نیتروفورانتوئین، سیپروفلوکساسین و آموکسی سیلین. انتخاب آنتی بیوتیک به نوع باکتری عامل عفونت و سابقه پزشکی بیمار بستگی دارد.

تجویز مسکن برای درد

مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می‌توانند به کاهش ناراحتی و درد مرتبط با علائم UTI مانند احساس سوزش در هنگام ادرار یا درد زیر شکم کمک کنند.

افزایش مصرف مایعات

نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات شفاف می‌تواند به دفع باکتری‌ها از مجرای ادرار و رقیق شدن ادرار کمک کند و باعث می‌شود بافت‌های ملتهب کمتر تحریک شوند. حداقل 8-10 فنجان آب در روز را باید هدف قرار دهید.

قلیایی کننده های ادراری

برخی از محصولات بدون نسخه مانند بی کربنات سدیم را می‌توان تحت راهنمایی دکتر داروخانه برای قلیایی کردن ادرار استفاده کرد که ممکن است به کاهش احساس سوزش در هنگام ادرار کمک کند.

اجتناب از محرک‌ها

 از مواردی که می‌توانند دستگاه ادراری را تحریک کنند، مانند کافئین، الکل و غذاهای تند، محدود یا اجتناب کنید. اینها می‌توانند علائم را تشدید کنند.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم در قسمت پایین شکم می‌تواند به تسکین ناراحتی و درد مرتبط با عفونت ادراری کمک کند.

بارداری و عفونت‌های ادراری

افراد باردار در معرض خطر بیشتری برای عفونت‌های ادراری هستند. درمان سریع عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری برای جلوگیری از عوارض احتمالی بسیار مهم است. زنان باردار ممکن است به مجموعه متفاوتی از آنتی بیوتیک‌ها نیاز داشته باشند، بنابراین برای راهنمایی مناسب با یک پزشک متخصص زنان یا ماما مشورت کنید.

سخن پایانی

عفونت‌های مجاری ادراری بخاطر وجود باکتری‌های خاص در مجاری ادرار ایجاد می‌شوند که اغلب در زنان بیشتر شایع است. انواع علائم مختلف برای این بیماری وجود دارند که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به سوزش و تکرر ادرار اشاره کرد. در صورت بروز علائم حتما سریع به پزشک مراجعه کنید تا قبل از وخیم‌تر شدن اوضاع با مصرف دارو شرایط شما بهتر شود. اگر در این زمینه تجربیات دیگری نیز دارید، می‌توانید آن را با ما درمیان بگذارید.

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

مائده شرقی وب‌سایت
مدیر عامل موسسه آموزشی عصر جدید مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *