هزینه شهریه دانشگاه آزاد رشته مامایی

شهریه دانشگاه آزاد مامایی _ کنکور ارشد مامایی
()

شهریه دانشگاه آزاد مامایی

شهریه مامایی در دانشگاه آزاد هزینه سنگین تری نسبت به دیگر رشته های دانشگاه آزاد دارد که به قطع علت این موضوع متقاضی بسیار زیاد رشته مامایی می باشد.

شهریه مامایی در دانشگاه های پردیس (تنها دانشگاه هایی که سابقه پذیرش بدون کنکور دانشجو در رشته مامایی را دارند) بسته به تعداد واحد متغیر بوده و به طور کلی هزینه تحصیل در این دانشگاه ها از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می شد و علاوه بر این امسال نسبت به سال قبلی با ۱۵٪ افزایش هم همراه بود.

شهریه مامایی بدون کنکور سال ۱۴۰۲

رشته مامایی یکی از رشته های بسیار مفید و کاربردی برای هر جامعه ای می باشد. اما متاسفانه پذیرش در دانشگاه های سراسری برای این رشته به آسانی و سهولت امکان پذیر نمی باشد.

به همین دلیل داوطلبانی که نمی توانند در دانشگاه های سراسری پذیرفته شوند مایل به ثبت نام در کارشناسی ارشد مامایی بدون كنكور می باشند.

در واقع هیچ گونه تفاوتی در رابطه با وظایفی که هر یک از دانش آموختگان این رشته (با کنکور و بدون کنکور) دارند وجود ندارد. البته پذیرش بدون کنکور در سال های اخیر از سوی سازمان سنجش منع شده است.

Azad University tuition for midwifery

همانطور که می دانید شهریه مامایی بدون کنکور به میزان بسیار زیادی بستگی به دانشگاه و محل تحصیل شما خواهد داشت؛ البته که تنها دانشگاه هایی که اقدام به پذیرش بدون کنکور دانشجو می کردند دانشگاه های پردیس بین الملل بودند که هزینه های بسیار سنگینی را از متقاضی دریافت می کردند.

قطعا هزینه رشته مامایی بدون کنکور منحصر به هزینه های واحدهای انتخابی نخواهد بود. چرا که سایر هزینه های جانبی دیگر نیز، موجب افزایش و بالا رفتن هزینه ها برای شما خواهد شد. به همین دلیل آنچه در ادامه ذکر خواهد شد، تنها مربوط به هزینه واحدهای انتخابی و ارائه شده در گذشته خواهد بود.

شهریه مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد از جمله دانشگاه هایی است که در زمینه جذب بدون کنکور دانشجو برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی فعالیت گسترده ای دارد. یکی از رشته های پیراپزشکی که همه ساله مورد توجه متقاضیان قرار می گیرد، رشته پرطرفدار مامایی است. تحصیل در رشته مامایی به وسیله شرکت در کنکور سراسری، با محدودیت های ظرفیت پذیرش همراه است.

به همین علت، بسیاری از داوطلبان به دنبال مسیری برای ثبت نام بدون کنکور مامایی هستند. از مهمترین دغدغه هایی که در رابطه با ثبت نام بدون کنکور مامایی دانشگاه آزاد وجود دارد، میزان شهریه این دانشگاه است. داوطلبان دانشگاه آزاد به شرطی موفق به أخذ پذیرش خواهند شد که در ازای تحصیل خود شهریه لازم را پرداخت کنند. میزان این شهریه برای هر ترم مامایی، متناسب با معیارهایی خاص تغییر می کند.

نرخ شهریه مامایی در دانشگاه آزاد

مامایی یکی از رشته های پر طرفدار است که دانشجویان را در زمینه چگونگی مراقبت از سلامت مادران و نوزادان، از دوران قبل از بارداری تا دوران بعد از زایمان تعلیم می دهد. مامایی از رشته های پر تقاضایی است که محبوبیت بیشتری، به خصوص در میان داوطلبان خانم پیدا کرده است.

فارغ التحصیلان رشته مامایی فرصت فعالیت در مراکز درمانی مختلف و در مطب های شخصی را خواهند داشت. یکی از مسائل مهمی که به دغدغه متقاضیان رشته مامایی تبدیل شده است، میزان شهریه مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد است.

Azad University tuition for midwifery 1

شهریه ای که برای هر ترم از رشته مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد تعیین می شود، شامل دو بخش شهریه ثابت و شهریه متغیر است. شهریه ثابت، شهریه ای مشخص است که از قبل برای هر یک از گروههای آموزشی، توسط دانشگاه محل تحصیل مشخص شده است. شهریه متغیر نیز، شهریه ای است که متناسب با انتخاب های دانشجویان تعیین می شود. شهریه متغیر بستگی به دو عامل مهم دارد:

 1. تعداد واحدهای درسی انتخاب شده که به طور معمول برای هر 18 تا 20 واحد خواهد بود.
 2. نوع واحدهای درسی انتخاب شده که می تواند عملی یا نظری باشد. واحدهای عملی نرخ شهریه را بالاتر می برند.

با این توصیفات می توان میزان شهریه مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد را برای هر ترم که تعداد 20 واحد درسی انتخاب شده است، به شرح زیر تعریف کرد:

 • شهریه ثابت برای هر ترم رشته مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد: 1.900.000 تومان تا 2.100.000 تومان
 • شهریه متغیر برای 20 واحد درسی رشته مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد: 2.300.000 تومان تا 2.600.000 تومان
 • شهریه کل یک ترم رشته مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد: 4.200.000 تومان تا 4.800.000 تومان

افزایش نرخ شهریه دانشگاه آزاد

افزایش نرخ شهریه در هر سال، امری اجتناب ناپذیر است که شهریه مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز از این امر مستثنی نیست. به طور کلی، میزان شهریه مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد سالانه در حدود 10 تا 15 درصد افزایش خواهد داشت.

بدین ترتیب لازم است داوطلبان قبل از اقدام به ثبت نام نهایی نسبت به آخرین وضعیت شهریه مطلع شوند. در صورتی که داوطلبان مشکلاتی در زمینه پرداخت شهریه در طول هر ترم تحصیلی داشته باشند، در ادامه تحصیل و فارغ التحصیلی آنان اختلال ایجاد خواهد شد.

Azad University tuition for midwifery 2

دروس جبرانی نمونه ای از نکات مهم است که توجه به آن، برای آن دسته از داوطلبان که رشته ای غیر مرتبط با مدارک فارغ التحصیلی دوره پیشین خود انتخاب کرده اند، ضروری است. بعبارتی افرادی که موظف به گذراندن دروس جبران باشند، شهریه این دورس را نیز می بایست بر شهریه کل رشته مامایی بیفزایند. از این رو آشنایی با چارت درسی بسیار مهم است.

 1. چارت کامل دروس کارشناسی مامایی
 2. چارت کامل دروس کارشناسی ارشد مامایی

داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مامایی باشند، به شرط دارا بودن شرایط لازم می توانند از فرصت ثبت نام بدون کنکور استفاده کنند. رشته مامایی یکی از رشته های گروه پزشکی است که امکان ادامه تحصیل آن در مقطع کارشناسی ارشد نیز وجود دارد. میزان شهریه کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد، برای هر ترم در حدود 5 تا 7 میلیون تومان خواهد بود.

ناگفته نماند که در حالت کلی، میزان شهریه مامایی بدون کنکور دانشگاه آزاد برای دانشجویانی که با کنکور یا بدون کنکور ثبت نام کرده اند، تفاوتی با یکدیگر ندارد. اما داوطلبانی که از طریق ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد وارد دانشگاه آزاد شده باشند، شهریه بالاتری را پرداخت خواهند کرد. ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد در حقیقت پردیس های خودگردان دانشگاه های آزاد هستند که در ازای دریافت شهریه بالا، دانشجویانی برای رشته های مختلف جذب می کنند.

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

مائده شرقی وب‌سایت
مدیر عامل موسسه آموزشی عصر جدید مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫17 نظر

 • علی گفت:

  باسلام وتشکر از اطلاع رسانی شما خواستم بپرسم تقریبا کل شهریه پذیرش با کنکور رشته مامایی تا فارغ التحصیلی کارشناسی چقدر میشه؟

 • دهقان گفت:

  سلام وقت بخیر.با تشکر ازشما خواستم بپرسم دخترم در رشته ی مامایی با ازمون دانشگاه ازاد پذیرفته شده ایا میتواند مثلا به ۱_پرستاری تغییر رشته دهد یا معادل سازی انجام دهد۲_به شهر دیگری منتقل شود؟.ممنون

  • alinemat گفت:

   سلام.
   ۱. خیر
   ۲. انتقالی به دانشگاه آزاد استان دیگر با موافقت دانشگاه مبدا قابل انجام است

 • مینا گفت:

  سلام من امسال کنکور سراسری دادم و ذخیره مامایی دانشگاه آزاد مشهد قبول شدم شهریه امسال چقدر شده؟ و اینکه احتمال چقد بتونم پذیرش بشم؟

  • alinemat گفت:

   سلام شهریه هر دانشگاه متفاوت تماس بگیرید بخش آموزش دانشگاهی که قبول شدید دقیق بهتون اعلام می کنن

 • رضایی گفت:

  سلام با معدل 12 رشته تجربی میشه کاردانی دانشگاه آزاد بدون کنکور مامایی خوند؟؟؟؟

  • alinemat گفت:

   سلام عزیزم. دانشگاه آزاد برای رشته های علوم پزشکی بدون کنکور سراسری امکان پذیر نیست

 • پریسا گفت:

  سلام من تازه فارغ تحصیل شدم دیپلم انسانی دارم ولی میخام برم دانشگاه آزاد مامایی باید چیکار کنم امکان ثبت نام هست

  • alinemat گفت:

   سلام عزیزم. دانشگاه آزاد برای رشته های علوم پزشکی بدون کنکور سراسری امکان پذیر نیست

 • Star گفت:

  سلام وقت به خیر برای اینکه رشته مامایی دانشگاه آزاد بدون کنکور قبول بشم چه شرایطی باید داشته باشم؟ویه سوال کلا دانشگاه آزاد بدون کنکور یعنی چی؟

  • alinemat گفت:

   سلام وقتتون بخیر کارشناسی ارشد بدون کنکور برای رشته ها علوم پزشکی مقدور نیست ، چنین چیزی نداریم

 • حکیمی گفت:

  سلام علیکم
  من اهل افغانستان هستم و آنجا مدرسه رو تموم کردم و در آزمون کنکور کشور خودمون مامایی قبول شدم دو ترم در دانشگاه علوم پزشکی کابل که همون دانشگاه دولتی بود خوندم ولی بخاطر شرایط فعلی کشورمون خواهان تحصیل در ایران آنهم مشهد هستم
  من با چه شرایطی میتونم در دانشگاه آزاد علوم پزشکی مشهد مامایی بخونم
  لطفا پاسخ بدین

  • alinemat گفت:

   سلام. لطفا با سازمان سنجش و یا معاونت آموزشی دانشگاه مشهد تماس بگیرید

 • تانیا گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  شهریه ی ثابت دانشگاه آزاد برای ورودی های ۹۸ دو میلیون و سیصده که این برای بچه های ورودی ۱۴۰۱ حدود سه چهار میلیونه بچه ها شهریه ی دانشگاه آزاد الان بالای ۱۰ میلیونه جدای از هزینه ی خوابگاه و هر چی ترمتون بالاتر بره هزینه بیشتر میشه من یادمه ترم اولم شهریه ام ۵ تومن شد الان که ترم ۶ هستم شهریه ام‌ ۱۱ میلیونه و این هزینه ها برای بچه های ورودی های جدید بیشتر میشه

 • Somayye گفت:

  سلام،من چه شرایطی باید داشته باشم که کارشناسی ارشد بدون کنکور بتونم وارد دانشگاه بشم؟

  • alinemat گفت:

   سلام وقتتون بخیر کارشناسی ارشد بدون کنکور برای رشته ها علوم پزشکی مقدور نیست ، چنین چیزی نداریم