راهنمای جامع شرکت در کنکور ارشد مامایی 1403 + زمان ثبت نام

راهنمای برنامه ریزی برای شرکت در کنکور ارشد مامایی
()

رشته مامایی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در ایران است. ورود به این رشته در مقطع کارشناسی از طریق ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری انجام می‌شود. اما در مقاطع بالاتر مانند ارشد و دکترا، نیاز است که در کنکور مربوطه و صرفا در رشته مامایی آزمون داده شود. با قبولی در کنکور ارشد مامایی و یکی از گرایش‌های این رشته، فرد امکان ورود به دانشگاه و تحصیل را پیدا می‌کند.

Senior midwifery

مامایی یکی از رشته‌هایی است که حتی با مدرک کارشناسی هم می‌توان به بازار کار آن وارد شد اما با اخذ مدرک بالاتر، شانس پیدا کردن کار بهتر بیشتر می‌شود. در این مطلب قصد بررسی شرایط و نحوه برنامه ریزی رشته ارشد مامایی، جهت قبولی قطعی را داریم. اگر متقاضی این کنکور هستید، با ما همراه باشید.

اطلاع از آخرین اخبار کنکور ارشد مامایی

راهنمای شرکت در کنکور ارشد مامایی

کارشناسی ارشد مامایی یکی از رشته‌های محبوبی است که با هدف آموزش مامای متخصص ایجاد شده است. افراد دانش آموخته‌ای رشته قادر به ارائه خدمات مامایی با مهارت و دانش بالایی هستند و می‌توانند در این رشته به تعلیم و تربیت نیز مشغول شوند. دوره کارشناسی ارشد مامایی حداقل دو سال و نیم است و تنها دانشجویان خانم رشته‌های کارشناسی مامایی و پرستار ماما می‌پذیرد.

زمان ثبت نام کنکور ارشد مامایی

داوطلبانی که قصد دارند در آزمون کارشناسی ارشد مامایی شرکت کنند، باید در زمان مشخص شده توسط وزارت بهداشت برای نام‌نویسی اقدام کنند.

time 3

زمان ثبت نام ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۳ از 11 بهمن تا 21 بهمن سال جاری می باشد. مهلت ثبت نام معمولا 10 روز است که از روز 10 بهمن ماه آغاز می‌شود. داوطلبان باید در این زمان با توجه به شرایط ثبت نام که در دفترچه راهنمای ارشد وزارت بهداشت ارائه شده، ثبت نام خود را انجام دهند.

همانطور که گفته شد ثبت نام این آزمون همزمان با ثبت نام کنکور وزارت بهداشت انجام می‌شود. بنابراین داوطلبان در زمان انتخاب رشته کنکور ارشد وزارت بهداشت باید رشته مامایی را انتخاب کنند.

دانلود دفترچه ثبت نام ارشد وزارت بهداشت 1403

دفترچه راهنمای کنکور ارشد وزارت بهداشت

برای ثبت نام و شرکت در آزمون ضروری است که دفترچه راهنمای ثبت نام را به دقت مطالعه کرده باشید و از جزئیات مطلع شوید. داوطلبان شرکت در آزمون باید تمامی مراحل ثبت نام را در سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی انجام دهند. همانطور که گفته شد ارشد مامایی دارای شرط تجانس رشته است بنابراین تنها فارغ التحصیلان رشته‌های کارشناسی مشخصی می‌توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند.

Senior entrance exam manual

شرایط ثبت نام در رشته ارشد مامایی

برای ثبت نام در آزمون ارشد مامایی علاوه بر داشتن مدارک تحصیلی معتبر، داوطلبان باید واجد شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در دفترچه راهنمای ثبت نام نیز باشند. در این آزمون، سهمیه‌های آزاد، رزمندگان و ایثارگران و سهمیه بومی مناطق محروم نیز تعلق می‌گیرد.

دروس امتحانی آزمون ارشد مامایی

لازم است که داوطلبان با آگاهی از منابع آزمون و مطالعه با برنامه ریزی صحیح خود را برای آزمون آماده کنند. دفترچه ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت تمام اطلاعات لازم درباره ضرایب دروس و منابع را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

منابع آزمون كارشناسی ارشد ناپيوسته رشته هاي گروه پزشكی سال تحصيلی 1404 – 1403

Resources for the senior

شما می‌توانید این دفترچه را از سایت سازمان سنجش پزشکی دانلود کنید. مندرجات این دفترچه به داوطلبان کمک می‌کند که با توجه به ضرایب دروس و اهمیت آن‌ها بتوانند مطالعه خود را آغاز کنند.

شرکت در آزمون ارشد وزارت بهداشت

داوطلبان باید برای شرکت در این آزمون، کارت ورود به جلسه همراه داشته باشند. این کارت را باید در زمان مشخص شده که معمولا چند روز پیش از آزمون است دریافت کرده و در جلسه با خود داشته باشند. پس از شرکت در آزمون نیز باید منتظر اعلام نتایج ارشد وزارت بهداشت باشند تا در صورت پذیرش بتوانند نسبت به انتخاب رشته در ارشد مامایی اقدام کنند.

Midwifery field2

گرایش های ارشد مامایی

رشته کارشناسی ارشد مامایی دارای 6 گرایش می‌باشد. این گرایش‌ها شامل

باروری
مشاوره
آموزش
مدیریت مامایی
مامایی جامعه نگر
مامایی قانونی

است. دانش آموختگان رشته کارشناسی ارشد مامایی می‌توانند در دو رشته دکتری بهداشت باروری یا دکترای مامایی ادامه تحصیل دهند. برای افرادی که قصد دارند که در هیات علمی فعالیت کنند گرایش مامایی انتخاب بهتری خواهد بود و برای داشتن یک مطب یا کلینیک، گرایش مشاوره در مامایی توصیه می‌شود.

رشته ارشد مشاوره مامایی چیست؟ با ارشد مامایی چه فرقی دارد؟

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد مامایی

ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها هرساله تغییر می‌کند به علاوه این ظرفیت بر اساس شهر نیز تفاوت‌هایی دارد. بنابراین برای اطلاع دقیق از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها، داوطلبان باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته را دانلود کرده و این اطلاعات را به دقت بررسی کنند. اطلاع از ظرفیت پذیرش می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه ریزی مناسبی برای قبولی در دانشگاه داشته باشید.

بازار کار رشته ارشد مامایی

مامایی از مشاغل بدون جایگزین محسوب می‌شود و فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در درمانگاه ها، مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها فعالیت کنند. در واقع این رشته بازار کار مناسبی دارد زیرا همه بانوان برای گذراندن دوران بارداری و وضع حمل آسان به یک ماما و یک پزشک زنان نیاز دارند. بررسی وضعیت بازار کار و آینده شغلی این رشته می‌تواند به دانش آموختگان و داوطلبان تحصیل در این رشته کمک کند تا بهتر برنامه ریزی داشته باشند.

Midwifery field

هرساله آزمون ارشد رشته مامایی با کنکور ارشد وزارت بهداشت برگزار می‌شود تا داوطلبان واجد شرایط بتوانند برای تحصیل در کارشناسی ارشد مامایی گزینش شوند. توصیه می‌شود که داوطلبان اطلاعیه‌های سایت سنجش آموزش پزشکی را پیگیری کنند تا در جریان تغییرات و جزئیات جدید قرار بگیرند.

برنامه ریزی برای ارشد مامایی چه ضرورتی دارد؟

رشته مامایی یکی از پرمتقاضی‌ترین رشته‌های علوم تجربی بعد از پزشکی و دندانپزشکی است. در این رشته فرد بیشتر مهارت‌های یک پزشک را پیدا می‌کند، در جایی که پزشک فعالیت دارد، کار می‌کند و در صورت لزوم مانند یک پزشک دارو تجویز کرده و مهر مخصوص نظام پزشکی را دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد بر حسب علاقه و بعضی دیگر به دلیل ناکامی در قبولی پزشکی این رشته را انتخاب می‌کنند.

planning

در کنکور ارشد هم چنین شرایطی حکم فرما است. بعضی از داوطلبان به دلیل علاقه شخصی به این رشته و علاقه به ارتقای دانش و مهارت‌های علمی، اقدام به شرکت در کنکور ارشد می‌کنند. در مقابل بعضی دیگر برای ارتقای جایگاه شغلی و افزایش درآمد، در ارشد مامایی شرکت می‌کنند. در هر دو حالت برای قبولی در ارشد این رشته باید یک برنامه ریزی جامع و دقیق مطالعاتی داشت.

چه افرادی به برنامه ریزی برای ارشد مامایی نیاز دارند؟

تقریبا تمام داوطلبان و متقاضیان شرکت در ارشد دانشگاه‌های سراسری و رشته مامایی برای قبولی در این آزمون نیاز به آمادگی فراوان دارند و این آمادگی بدون برنامه ریزی کسب نمی‌شود. بنابراین می‌توان این‌طور گفت که تمام متقاضیان شرکت در ارشد مامایی نیاز به برنامه ریزی دقیق دارند اما این موضوع در مورد بعضی افراد اهمیت بیشتری دارد. برای مثال اگر فردی شاغل هستید و قصد شرکت در ارشد مامایی را دارید، اهمیت برنامه ریزی رشته ارشد مامایی برای شما بیشتر می‌شود.

Midwifery field 4

برنامه ریزی همچنین برای افرادی که سال‌ها از فضای درس و مطالعه دور بودند هم اهمیت زیادی دارد. چنین افرادی توانایی مطالعه منظم و مفهومی را ندارند. پراکندگی ذهن بعد از مطالعه و عدم تمرکز دو مشکل مهم افرادی هستند که سال‌ها از حوزه مطالعه و درس و دانشگاه دور بوده و بعد از وقفه‌ای نسبتا طولانی قصد کنکور مجدد دارند. این افراد نیز برای قبولی و افزایش شانس آن باید از یک برنامه ریزی درست پیروی کنند.

مراحل برنامه ریزی رشته ارشد مامایی

برای داشتن یک برنامه ریزی حرفه‌ای و قوی جهت شرکت در ارشد مامایی ابتدا باید با موضوعاتی مانند مولفه‌های برنامه ریزی آشنایی داشته باشید. مولفه‌های برنامه ریزی مواردی هستند که اجرای آن‌ها در برنامه‌های مطالعاتی ضرورت دارد. به علاوه برنامه ریزی حرفه‌ای نیاز به اطلاع دقیق از تایم و زمان مطالعه هم دارد و در مورد دانشجویان ارشد انتخاب تایم عمدتا به عهده خود دانشجو است. به طور کل اما مراحل برنامه ریزی برای این رشته به شرح زیر است:

1- بررسی منابع

در مرحله اول و به منظور برنامه ریزی برای ارشد مامایی باید منابع مورد نیاز برای آزمون را مورد بررسی قرار داد. انواع مختلفی از منابع داخلی و خارجی وجود دارد که برای شرکت در ارشد مامایی و قبولی در آن نیاز است بعضی از آن‌ها را انتخاب کرد. این منابع شامل کتب و جزوات دست نویس و… است.

Check sources

البته همه منابع به صورت کتاب نیستند و بعضی از آن‌ها به صورت منابع ویدیویی یعنی پکیج‌های تدریس اساتید نام آشنا هم آماده شده و به دست متقاضیان شرکت در رشته مامایی می‌رسند.

2- در نظر گرفتن تایم و زمان

برای برنامه ریزی رشته ارشد مامایی، در نظر گرفتن تایم و زمان هم اهمیت زیادی دارد. این موضوع در برنامه ریزی نیز ضرورت دارد و در واقع باید برنامه را مطابق بر هر دو فاکتور طراحی کرد.

در صورتی که برنامه مطالعاتی هم بر اساس زمان و هم بر اساس حجم مطالعه طراحی شود، در اصطلاح برنامه تایمی – حجمی نام می‌گیرد. در مقابل این برنامه، برنامه‌های حجمی و تایمی قرار دارند.

time

 1. برنامه تایمی برنامه‌ای است که زمان بیشتری به دانشجو می‌دهد و دانشجو موظف است در همان زمان برنامه را اجرا کند.
 2. برنامه حجمی، برنامه‌ای است که براساس حجم مورد نظر مطالعه طراحی می‌شود.

برای مثال اگر کتابی چند فصل داشته باشد، هر بخش از فصول به یک نوبت مطالعه اختصاص داده می‌شود و فرد موظف است که ظرف مدتی مشخص تمام کتاب آن‌ها را مطالعه کند. در میان تمام برنامه‌های گفته شده، برنامه تایمی حجمی از استاندارد بالاتری برخوردار است.

3- در نظر گرفتن زمان استراحت و مرور

بعد از مشخص کردن نوع برنامه و زمان مورد نظر برای آن باید زمان‌های استراحت و مرور را نیز مشخص کرد. این کار کمک می‌کند که کیفیت مطالعه افزایش پیدا کرده و مطالب به شکل بهتری در ذهن طبقه‌بندی شوند.

time 2

مرور یک فرآیند مشخص دارد و باید هر روز، هر چند روز یک بار، هر چند هفته و در نهایتا ماهی یک یا دوبار انجام شود تا مطلب مطالعه شده به خوبی در ذهن باقی بماند. به علاوه در یک برنامه اصولی باید زمانی به استراحت هم اختصاص داده شود تا باز هم کیفیت مطالعه افزایش پیدا کند.

4- سنجش

در آخرین گام از برنامه ریزی رشته ارشد مامایی، باید سنجش و آزمونی برای خود قرار دهید تا دقت و کیفیت مطالعه را ارزیابی کنید. بدون سنجش، ساعت‌ها مطالعه شما هم بی‌نتیجه خواهد بود، زیرا متوجه نخواهید شد که در کدام نقاط ضعف و در کدام نقاط قوت دارید.

Assessment11

بعد از سنجش خود و به تناسب زمان باقیمانده تا کنکور باید مطالعه خود را صرف مرور، تثبیت نقاط قوت و جبران نقاط ضعف کنید تا برای شرکت در آزمون کاملا مسلط و آماده شوید.

نکات مهم برای شرکت در ارشد مامایی

برای انجام بهترین برنامه ریزی، جهت شروع مطالعه آزمون ارشد باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. برخی از این نکات بسته به رشته مورد نظر اختصاصی و برخی دیگر، نکات عمومی هستند که عبارتند از:

 • تهیه بهترین منابع بر اساس شرایط خود: اگر سال‌ها است از مطالعه دور هستید باید منابعی را انتخاب کنید که آموزش کامل و حرفه‌ای داشته باشند.
 • تعین زمان برای مطالعه
 • آشنایی با روش‌های مطالعه و پیدا کردن بهترین و سازگارترین روش با توجه به شرایط خود
 • آشنایی با آفت‌های مطالعاتی و لحاظ کردن آن‌ها در برنامه مطالعاتی

Important tips for participating in the

 • آشنایی با روش‌های تست زنی و توجه به آن‌ها در تست زنی و سنجش بعد از آزمون
 • آشنایی با تکنیک‌های از بین بردن حواس پرتی
 • تعهد به برنامه توسط دانشجو و داوطلب، تعهد به برنامه و زمان ارائه آن توسط برنامه‌ریز
 • انعطاف در برنامه برای جایگزینی و جبران در صورت نیاز

فول پکیج ارشد مامایی موسسه عصر جدید مامایی

گرایش آموزش مامایی – گرایش مشاوره در مامایی

شامل

 • 1. شش جلد درسنامه منحصربه فرد عصر جدید مامایی به صورت کتاب شکیل با ارسال درب منزل
 • 2. تدریس ویدئویی تک تک دروس به صورت مفهومی و با جدیدترین متدهای آموزشی برای تسهیل در یادگیری – این ویدئوها آفلاین بوده و نیاز به فیلترشکن ندارند و روی گوشی یا لپ تاپ باز میشوند
 • 3. نکات مهم هر فصل به صورت جداگانه برای جمع بندی و مرور سریع مطالب در اختیارتان قرار میگیرد
 • 4. تست های تالیفی و تست های کنکور ارشد و دکترا با پاسخ تشریحی و تحلیلی آموزش داده می شود
 • 5. زبان انگلیسی به صورت یک کلاس پویا و تضمینی حتی برای افرادی که زبان بسیار ضعیفی دارند
 • 6. برنامه ریزی ماهانه به صورت هوشمندانه با تکیه بر مرورهای جادویی فصول مهم
 • 7. آزمون های آنلاین با درصد و رتبه و تراز – تحلیل کارنامه شما توسط پشتیبان که از رتبه های برتر کنکور سال های گذشته می باشند

Midwifery

فول پکیج شما شامل درس زبان انگلیسی هم می باشد و از طرفی این درس توسط اساتید به نام و حرفه ای علوم پزشکی تدریس می شوند، نه توسط اساتید زبان عمومی. بسیار حائز اهمیت است بدانید که زبان علوم پزشکی با زبان عمومی فرق می کند.

مدرسین

 • بهداشت، نوزادان، بارداری، زنان، داخلی جراحی توسط استاد شرقی با بیانی شیوا و کاملا مفهومی تدریس می شود
 • جنین شناسی توسط خانم خورسندی به روش استفاده از گراف و انیمیشن با سبکی بسیار جدید تدریس می شود
 • روانپزشکی توسط استاد معاونیان رتبه 3 ارشد مامایی

برای اطلاع از هزینه های این پکیج میتوانید از طریق شماره های تماس ۰۲۱۹۱۳۰۸۲۸۴ – ۰۹۰۳۴۰۵۶۵۶۱ با ما در ارتباط باشید، شرایط اقساطی نیز فراهم میباشد.

سخن پایانی

اگر داوطلب ارشد وزارت بهداشت هستید و قصد شرکت در کنکور ارشد پیش رو را دارید، باید با نکاتی مانند برنامه ریزی رشته ارشد مامایی آشنایی داشته باشید و از الان برای قبولی در این رشته برنامه ریزی کرده و مطالعه خود را آغاز کنید. در این راه می‌توانید از راهنمایی مشاورین ارشد و افرادی که در زمینه برنامه ریزی مهارت داشته و حتی به فعالیت می‌پردازند هم استفاده کنید.

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

مائده شرقی وب‌سایت
مدیر عامل موسسه آموزشی عصر جدید مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *