کارشناسی ارشد مامایی بدون کنکور + سهمیه استعداد درخشان

ارشد مامایی بدون کنکور
()

ارشد مامایی بدون کنکور

تنها روش ورود به کارشناسی ارشد مامایی بدون کنکور، استفاده از سهمیه ی استعداد درخشان است.  برای استفاده از این سهمیه باید ابتدا به مرکز استعداد درخشان دانشگاه خود مراجعه کنید سپس مدارک  لازم جهت استفاده از سهمیه استعداد درخشان را تحویل این مرکز دهید. این روند حداقل 1 الی 2 ماه قبل از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد انجام می گیرد که تاریخ دقیق آن توسط سازمان سنجش اعلام می شود.

متقاضیان واجد شرایط استفاده از سهیمه استعداد درخشان ابتدا باید طبق سایر داوطلبان در کنکور ارشد مامایی ثبت نام کنند و بخش مربوط به استعداد درخشان را تکمیل نمایند. بعد از انجام این دو مرحله، سهمیه استعداد درخشان تنها در صورت معرفی و تایید دانشگاه محل تحصیل کارشناسی اعمال می شود.

midwifery

اولویت جذب افراد در ارشد مامایی بدون کنکور

وزارت بهداشت بر اساس امتیازی که دانشگاه محل تحصیل کارشناسی شما ارسال می کند افراد را در اولویت جذب قرار می دهد و تا جایی که آن سال دانشگاه ها ظرفیت جذب داشته باشند استعداد های درخشان جذب می شوند.  در صورتی که امتیاز چند نفر یکسان باشد برای تعیین اولویت معدل کارشناسی آنها لحاظ می گردد. یکی دیگر از نکات مهم در جذب رشته-محل تحصیلی است. به عنوان مثال برای دانشگاه تهران دانشجویان کارشناسی همان دانشگاه در اولویت هستند.

شرایط لازم برای استفاده از سهمیه ارشد مامایی بدون کنکور

شما می توانید با ورود به سایت gta.behdasht.gov.ir و مطالعه ی آیین نامه ی استعداد درخشان از مدارک و شرایط لازم برای استفاده از این سهمیه آگاه باشید.

midwifery

نکته: پس از ارسال مدارک استعداد درخشان بدون آزمون و تایید دانشگاه کارشناسی، چنانچه شما جذب نشدید و یا پس از قبولی از ثبت نام در دانشگاه منصرف شدید برای بار دوم نمیتوانید از این تسهیلات استفاده نمایید؛ اما اگر دانشجوی رتبه اول متقاضی بدون آزمون 10% باشید در صورت عدم انتخاب رشته محل و یا عدم قبولی میتوانید یک نوبت دیگر از استعداد درخشان با آزمون 10%، برای آزمون سال بعد استفاده نمایید.

سهمیه استعداد درخشان چیست

پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد از طریق آزمون وزارت بهداشت امکان پذیر است که این آزمون هر سال توسط سازمان سنجش پزشکی اجرا می شود. فارغ التحصیلان رشته های مامایی، پرستاری، هوشبری یا غیره از جمله دانشجویانی هستند که تقاضای ادامه تحصیل در این مقطع را دارند و می خواهند که از سهمیه استعداد درخشان استفاده کنند.

midwifery exam 5

استفاده از این سهمیه به این صورت است که شماری از دانشجویان برتر امکان ادامه تحصیل بدون نیاز به گذراندن آزمون کنکور را خواهند داشت. دانشگاه های برتر کشور که به عنوان دانشگاه های سطح یک و دو شناخته می شوند همیشه سهمیه بیشتری را برای استعداد درخشان به خود اختصاص می دهند.

سهمیه استعداد درخشان از سهمیه های بسیار مهم کنکور کارشناسی ارشد مامایی است که با قرار دادن تسهیلات ویژه برای دانشجویان، ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را برای آنها راحتتر می کند.

سهمیه استعداد درخشان ارشد مامایی با آزمون و بدون آزمون

افراد متقاضی استفاده از سهمیه استعداد درخشان به دو دسته تقسیم می شوند. سهمیه استعداد درخشان با آزمون و سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون که هر دو گروه باید مطابق ثبت نام کنکور ارشد مامایی و بخش مربوط به استعداد درخشان را تکمیل نمایند. افراد متقاضی سهمیه ی استعداد درخشان بدون آزمون می توانند مانند سایر افراد در آزمون شرکت کنند و در گروه سهمیه ی آزاد هم سنجیده شوند.

midwifery exam 4

سهمیه ی استعداد درخشان مازاد بر دیگر سهمیه ها می باشد بنابراین فرد می تواند علاوه بر استفاده از این سهمیه، از سهمیه ی آزاد و یا رزمندگان و ایثارگران 25% و 5% استفاده کنند. هر سال دانشگاه هایی که استعداد درخشان بدون آزمون می پذیرند متغیر است اما در کل طبق نتایج سال های اخیر نهایتا 1 الی 2 نفر در هر دانشگاه از طریق سهمیه ی استعداد درخشان بدون آزمون جذب می شود.

شرایط سهمیه استعداد درخشان بدون کنکور ارشد مامایی

1- برخی از شرایط برای اینکه دانشجو بتواند از سهمیه استعداد درخشان استفاده کنند شامل موارد زیر هستند

  • دانشجوی فارغ التحصیل باید در مقطع کارشناسی ناپیوسته باید حداقل معدل 17 را کسب کرده باشد
  • فارغ التحصیلان کارشناسی باید در میان دانشجویان هم رشته و هم ورودی حتما رتبه ممتاز را کسب کرده باشند
  • دانشجو باید موفق شده باشد که مدرک تحصیلی ارشد خود را در مدت دو سال یا همان چهار ترم دریافت کرده باشد
  • دانشجو باید در مقطع کاردانی نیز همانند بقیه مقطع ها جزو 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم ورودی باشد
  • لازم به ذکر است که دانشجویان مشروطی امکان استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای دریافت پذیرش بدون کنکور را ندارند و از این سهمیه در آزمون نیز نمی توانند بهره ببرند.

دانشجویانی که واجد شرایط فوق هستند می توانند بدون کنکور پذیرش بگیرند و از سهمیه استعداد درخشان استفاده کنند؛ اما برای دانشجویانی که قصد دارند از این سهمیه همراه با آزمون استفاده کنند رتبه لازم برای قبولی در رشته مامایی نیز بسیار مهم است که حداقل آن رتبه را به دست آورده باشند.

midwifery

2- فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پیوسته مامایی باید دارای حداقل معدل 17 باشند و رتبه اول را در میان دانشجویان هم دوره خود باشند. این داشنجویان در صورتی که در طول هشت ترم فارغ التحصیل شده باشند می توانند از سهمیه استعداد درخشان استفاده کنند و بدون آزمون کنکور پذیرش بگیرند.

3- یکی دیگر از راههای استفاده از سهمیه استعداد درخشان با بهره گیری از انتخاب دانشجو به عنوان دانشجوی برتر توسط ستاد انتخاب کشوری است. دانشجویان برتر تایید شده می توانند به عنوان سهمیه استعداد درخشان بدون کنکور پذیرش دریافت کنند.

4- گاهی امکان دارد که در محل دو دانشجو دارای امتیاز برابر برای پذیرش بدون کنکور باشند. لازم به ذکر است که در آن حالت دانشجویی که معدل بالاتری دارد پذیرش خواهد شد و در صورتی که معدل هر دو باهم برابر باشند هردو دانشجو می توانند بدون کنکور پذیرش بگیرند.

5- در حالتی که تعداد ترم های دانشجو به دلایل موجه مانند بیماری یا زایمان و غیره بیشتر از حد مورد انتظار استعداد درخشان باشد آن دانشجو حداکثر تا یک نیمسال تحصیلی سنوات آموزشی دریافت خواهد کرد.

همچنین باید اشاره کرد که در هر حالتی استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای پذیرش بدون کنکور فقط یک بار قابل انجام است.

زمان بندی درخواست استعداد درخشان برای ارشد مامایی

معمولا برای ثبت نام در سامانه استعداد درخشان 2 نوبت ثبت نام گذاشته می شود. اما در شرایطی امکان دارد که متقاضیان در آن دوره ها موفق به ثبت نام نشوند. در اکثر مواقع سامانه ثبت نام برای بار سوم دوره ای را قرار خواهد داد که متقاضیان بتوانند اطلاعات خود را ویرایش کنند و یا برای اولین بار ثبت نام کنند.

متقاضیان استعداد درخشان که قصد دارند از این سهمیه با آزمون و بدون آزمون استفاده کنند و واجد شرایط هستند باید پس از ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد کد رهگیری دریافت کرده باشند. این دانشجویان باید در تاریخی که توسط سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی sanjeshp.ir مشخص شده است نسبت به ثبت نام سهمیه استعداد درخشان و یا ویرایش اطلاعات شخصی اقدام کنند.

midwifery exam 6

افرادی که قصد دارند که از سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون کنکور استفاده کنند اما موفق به ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد نشده اند در طی زمانی که ذکر خواهد شد ابتدا ثبت نام اولیه خود را انجام دهند. برای انجام این عمل دانشجویان باید هنگام ثبت نام گزینه ب را در وبسایت انتخاب کرده و سپس بعد از ثبت نام کد رهگیری خود را دریافت کنند.

پس از دریافت کد رهگیری اکنون دانشجویان می توانند با انتخاب گزینه الف و وارد کردن کد رهگیری ثبت نام استعداد درخشان خود را انجام دهند. دانشجویان باید با دانشگاه خود هماهنگی لازم را از طریق سامانه دانشگاه برای ارسال اطلاعات ایجاد کرده باشند. البته این امکان وجود دارد که در آینده شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون متفاوت باشد. از این رو متقاضیان باید به صورت مرتب سامانه سنجش را برای دریافت اطلاعات جدید پیگیری کنند.

استعداد درخشان کارشناسی در دانشگاه های مختلف

سطح دانشگاه های مختلف کشور با یکدیگر فرق دارد و همین موضوع باعث شده است که شرط پذیرش هر دانشگاه از طریق استعداد درخشان بدون کنکور با دانشگاه دیگر متفاوت باشد. دانشگاه ها تصمیم گیرنده ی تعداد ظرفیت خود برای پذیرش دانشجو بدون آزمون از طریق استعداد درخشان هستند. دانشگاه های کشور سطح پذیرششان برای پذیرش دانشجو بدون آزمون از طریق استعداد درخشان به سه دسته تقسیم می شود.

midwifery exam 9

سهمیه استعداد درخشان برای مقطع ارشد مامایی دانشگاه آزاد نیز می تواند استفاده شود. شرایط استعداد درخشان کارشناسی ارشد برای دانشگاه های سطح یک و دوی کشور حداکثر 40 درصد در نظر گرفته شده است. برای دانشگاه های سطح سه این میزان تا 30 درصد است.

سایر دانشگاه ها حداکثر 20 درصد افزایش ظرفیت و پذیرش دانشجو بدون آزمون را خواهند داشت. که برای همه ی آنها داشتن شرایط معدلی عالی از برترین اولویت های هر دانشگاه برای پذیرش دانشجوی مامایی بدون آزمون کنکور از طریق استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد است.

ارتباط با ما

شما میتوانید جهت هرگونه سوال و مشاوره از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

مائده شرقی وب‌سایت
مدیر عامل موسسه آموزشی عصر جدید مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *