راهنمای تحصیل رشته مامایی در آلمان، بررسی مدارک و هزینه ها

تحصیل رشته مامایی در آلمان _ کنکور ارشد مامایی
()

تمامی خانم هایی که در آلمان زندگی می کنند حق دارند که از مراقبت های مامایی برخوردار شوند. ماما ها در آلمان به صورت خدمات اجتماعی و یا در بیمارستان ها مشغول به کار می شوند. البته امکان شغل آزاد نیز برای آنها فراهم است و می توانند از دوران قبل بارداری تا پس از بارداری مراقبت های بهداشتی خود را ارائه دهند.

شرایط تحصیل رشته مامایی در آلمان

برای تحصیل رشته مامایی در آلمان شما ابتدا باید مدرک دیپلم خود را ارائه دهید. پس از دریافت مدرک دیپلم شما اگر مدرک ورود به یکی از دانشگاه های کشور خود را دارید باید بررسی کنید که این مدرک مورد تایید دانشگاه های آلمان نیز هست یا خیر. لازم به ذکر است که رشته مامایی در آلمان برای آقایان نیز در دسترس است و داوطلبان می توانند برای تحصیل رشته مامایی در این کشور درخواست دهند.

شرایط اپلای، مدارک و هزینه‌ها

برای اپلای رشته مامایی در آلمان الزاماتی وجود دارد. با توجه به اینکه زبان تدریس در رشته لیسانس مامایی این کشور، آلمانی می‌باشد تسلط به این زبان ضروری است. بنابراین ممکن است نیاز ب ارائه مدرک زبان داشته باشید. همچنین متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی مامایی باشند تا اجازه دنبال کردن تحصیلات عالی در دانشگاه را داشته باشند.

متقاضیان علاوه بر گواهی‌های پزشکی برای سلامت جسمی و روانی نباید سابقه کیفری داشته باشند. ممکن است برای برخی دانشگاه‌ها نیاز به مصاحبه، آزمون ورودی و بیانیه شخصی باشد. شما باید فرم درخواست دانشگاه مد نظر خود را نیز پر کنید و همراه یک رزومه و مقالات علمی خود ارائه کنید.

لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاه ها، سابقه کار یا نمرات تحصیلی بالایی می‌خواهند. به خصوص نمرات دروس مخصوص این رشته که نقش مهمی در قبولی متقاضیان خواهند داشت. معمولا به توصیه نامه از اساتید و افراد باصلاحیت این رشته نیز نیاز خواهید داشت. برای ارشد مامایی در آلمان ممکن است علاوه بر تسلط بر زبان آلمانی به مدرک زبان انگلیسی نیز نیاز باشد.

Comparison of midwifery and nursing 4

هزینه تحصیل در ارشد مامایی آلمان نیز به دانشگاه و برنامه شما بستگی دارد. معمولا دانشگاه‌های دولتی شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند ولی ممکن است پرداخت برخی هزینه‌های اداری، الزامی باشد. در نهایت شرایط لازم و مدارک مورد نیاز هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. بنابراین شما باید برای اطلاع از جزئیات دقیق و به روز، سایت دانشگاه مدنظر خود را بررسی کنید یا با پذیرش دانشگاه تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: اکثر داوطلبان هنگام انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد همواره با چالش‌ها و دغدغه‌هایی روبه‌رو هستند. داوطلبان به طور معمول تمایل دارند قبل از انتخاب رشته به اطلاعات کاملی درباره آن مانند دروس امتحانی آزمون، ضرایب آن، گرایش‌ها، رشته‌های مجاز، آینده شغلی و بسیاری موارد دیگر دست پیدا کنند. بر همین اساس در مقاله “مقایسه جامع گرایش های ارشد مامایی” قصد داریم اطلاعات کاملی در خصوص رشته کارشناسی ارشد مامایی ارائه دهیم تا داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون این رشته را دارند با توجه به این اطلاعات بتوانند تصمیم‌گیری درست و هوشمندانه‌تری داشته باشند.

معادل‌سازی مدرک مامایی در آلمان

اخذ مدرک مامایی در یک کشور دیگر می‌تواند برای به رسمیت شناختن حرفه‌ای در آلمان کافی باشد. اگر مدرک خود را از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دریافت کرده باشید، صلاحیت شما معمولا به رسمیت شناخته می‌شود. ولی اگر مدرک خود را از یک کشور غیر اتحادیه اروپا دریافت کرده باشید، معادل‌سازی پیچیده و زمان بر خواهد بود.

در این موارد مدرک شما باید توسط آلمان ارزیابی شده و معادل آن مشخص گردد. بسته به شرایط، ممکن است نیاز باشد که مدت معینی به کارآموزی در آلمان مشغول شوید. شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط دقیق معادل‌سازی مدرک مامایی در آلمان با یک مشاور حرفه‌ای مشورت کنید.

Migration in the field of midwifery 4

تحصیل لیسانس مامایی در آلمان

برای تحصیل لیسانس مامایی در آلمان دانشجویان باید یک دوره آموزشی سه ساله را در دانشکده های مامایی وابسته به بیمارستان بگذرانند. این امر باعث می شود که دانشجویان علاوه بر بخش تئوری، تجربه های عملی از جمله مراقبت های پس از زایمان یا هنگام زایمان را بدست آورند.

برنامه تحصیلی مامایی در آلمان

در برنامه تحصیلی دانشگاه های آلمان مهارت و دانش لازم برای فعالیت در زمینه مامایی برای بیماران بستری شده و سرپایی آموزش داده می شود. پیشرفته بودن سطح آموزش در دانشگاه های آلمان باعث شده است که فارغ التحصیلان رشته مامایی آموزش های لازم را برای مراقبت های زنان و نوزادان به صورت تخصصی دریافت کنند به صورتی که قادر به ارائه مشاوره به زنان قبل و بعد از بارداری باشند.

بیشتر بخوانید: مامایی، رشته ‌ای ارزشمند در حوزه سلامت، نقشی حیاتی در مراقبت از زنان باردار، زایمان و نوزادان ایفا میکند. به دلیل کمبود نیروی متخصص مامایی در بسیاری از کشورها، مهاجرت برای ماما ها فرصت‌ های شغلی و زندگی جذابی را به ارمغان می ‌آورد. کشور های زیادی از اتحادیه اروپا و آمریکا درخواست متقاضیان برای مشغول به کار شدن در رشته مامایی را پذیرش می کنند. در بلاگ “بهترین کشور برای مهاجرت ماما، شرایط و مدارک لازم” تلاش کرده ایم تا شمارا برای مهاجرت به کشورهای دیگر راهنمایی کنیم.

جزئیات برنامه تحصیلی آلمان

در آلمان مدرک کارشناسی مامایی طبق سه نمونه زیر ارائه می شود:

 • مدرک اولیه : مدرک کارشناسی شامل گواهی حرفه ای یا آموزش حرفه ای
 • آموزش یکپارچه : یادگیری موارد مورد نیاز بر اساس آموزش های حرفه ای پیش نیاز
 • پاره وقت : پس از اخذ مدرک حرفه ای و یا در حین اشتغال

در دانشگاه های آلمان مدرک مامایی به عنوان یک مدرک اولیه ارائه می شود. این مورد به معنی این است که برای دریافت مدرک کارشناسی و یا مدرک حرفه ای مامایی لازم نیست مدرک مامایی را اخذ کنید. مسئولیت برنامه ریزی و اجرای برنامه تحصیلی برعهده دانشگاه است و این برنامه تحصیلی تمام وقت شامل حداقل 2200 ساعت دوره عملی است.

Migration in the field of midwifery 1

مزایای تحصیل رشته مامایی در آلمان

1. مدرک کارشناسی معتبر

کسب مدرک کارشناسی تنها در 7 ترم می باشد. با اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه های معتبر آلمان شما می توانید به راحتی با ترجمه مدرک در کشور های دیگر برتر جهان مشغول به کار شوید. تحصیل رشته مامایی در کانادا نیز در نهایت باعث دریافت همچین مدرکی می شود که اعتبار بین المللی دارد.

2. درآمد

دانشجویان رشته مامایی می تواند با کار های پاره وقت در زمان تحصیل نیز کسب درآمد خوبی داشته باشند. به صورتی که همین کار پاره وقت می تواند بخش زیادی از هزینه های زندگی را فراهم کند. لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته با بازار کار بسیار وسیعی در آلمان نیز مواجه خواهند شد. آینده شغلی و بازار کار مامایی در آلمان به دلیل نیاز زیاد این کشور به فارغ التحصیلان این رشته نسبتا زیاد است و جای پیشرفت و افزایش درآمد نیز برای شاغلان وجود دارد.

3. دوره عملی

دوره های عملی و کارآموزی که در اغلب دانشگاه ها در دو ترم ارائه می شوند باعث می شود که دانشجویان با ماماهای با سابقه در مراکزی که توسط ماماها اداره می شود مشغول به کار شوند و تجربه زیادی را در این زمینه برای آینده شغلی خود کسب کنند.

4. سطح علمی بالا

کلیه دروس رشته مامایی در هر مقطع تحصیلی توسط استادان باتجربه تدریس می شوند. محیط آموزشی مناسب دانشگاه های آلمان باعث شده است که تحصیل رشته مامایی در این کشور برای هر فردی لذت بخش باشد و در عین حال سطح علمی خود را طبق برترین استاندارد های جهانی بالا ببرد.

midwifery exam 9

بیشتر بخوانید: رشته مامایی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های مختلف علوم پزشکی ارائه میشود. داوطلبان برای شرکت در آزمون ارشد مامایی باید در زمان مقرر با مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام ارشد وزارت بهداشت، از جزئیات مربوط به آزمون ارشد مامایی مطلع شده و ثبت نام خود را در این آزمون انجام دهند. در بلاگ “منابع ارشد مامایی گرایش مختلف، ضرایب و سر فصل های مهم” شما را برای مطالعه بهترین منابع کنکور راهنمایی کرده ایم.

مدارک مورد نیاز اپلای رشته مامایی در آلمان

هریک از دانشگاه های آلمان مدارک مشخصی را برای پذیرش دانشجویان از متقاضیان درخواست می کنند. این مدارک امکان دارد بسته به مقطع تحصیلی متفاوت باشند. در حالت کلی رشته مامایی به دلیل حساس بودن و اهمیت زیاد در کشور آلمان امکان دارد نسبت به بقیه رشته ها مانند رشته های مهندسی پذیرش تخصصی تری داشته باشد. اما در هر شرایط مدارکی که تقریبا هر دانشگاهی در آلمان برای اعطای پذیرش لازم دارد شامل موارد زیر هستند :

 • مدرک گواهی شده و ترجمه شده مطابق با بخش قانون مامایی در آلمان
 • ارائه گواهی پذیرش از دانشگاه معتبر ایران
 • گواهی عدم سوء پیشینه یا همان عدم انحراف اخلاقی در ایران
 • ارسال گواهی سلامت جسمی و روانی جهت تکمیل دوره های تحصیلی عملی و تئوری
 • مدارک هویتی شامل پاسپورت و شناسنامه
 • فیش پرداختی های لازم دانشگاهی که قصد اپلای برای آن را دارید
 • مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل B1
 • رزومه و ریز نمرات ترجمه شده آخرین مقطع تحصیلی
 • انگیزه نامه یا همان SOP
 • کارآموزی حداقل 1 ماه یا بیشتر در یکی یا ترکیبی از موارد زیر با ارائه مدرک معتبر :
  • وظایف بالینی: کار در بخش زایمان یا زنان در مراکز بهداشتی یا بیمارستان ها
  • کار در مطب های خصوصی مامایی و یا کار تحت نظر مامایی با سابقه کار قبلی

هزینه تحصیلی رشته مامایی دانشگاه های آلمان

برای تحصیل رشته مامایی در آلمان شما ابتدا باید به زبان آلمانی مسلط باشید تا بتوانید در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل بشوید. البته دانشگاه های دیگری نیز وجود دارند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها مقدور است که شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی دارند که شهریه آنها نسبتا بسیار کمتر است.

برای تحصیل رشته مامایی در آلمان شهریه تحصیلی امکان دارد بین 5 تا 30 هزار یورو متفاوت باشد. از این رو بررسی دانشگاه ها و انتخاب بهترین دانشگاه قبل از اپلای و مهاجرت در رشته مامایی بسیار مهم است.

Azad University tuition for midwifery 1

برخی از دانشگاه های آلمان امکان دارد که در ابتدای تحصیل شهریه کل سال تحصیلی را از دانشجو برای اعطای پذیرش درخواست کنند. برای اطلاعات بیشتر درمورد شهریه و مدارک مورد نیاز هر دانشگاه بهتر است که قبل از ارسال درخواست پذیرش وبسایت دانشگاه را به صورت کامل بررسی نمایید.

بیشتر بخوانید: مامایی یک رشته علوم پزشکی است که با رشته پرستاری کاملا مجزا است که امکان تحصیل رشته مامایی در سایر کشورها از جمله کانادا نیز وجود دارد. وظیفه ماما مراقبت از مادر و فرزند در طول دوره بارداری و هنگام زایمان و پس از زایمان است. البته ماما می تواند در مراحل قبل زایمان نیز مشاوره های بسیار مفیدی را به زوج ها دهد که تاثیر بسزایی در باروری خواهد داشت. در بلاگ “شرایط تحصیل رشته مامایی در کانادا” تمامی شرایط مهاجرت و تحصیل در کانادا را بررسی کرده ایم.

بررسی کامل شرایط کار مامایی در آلمان

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های فارغ التحصیلان رشته مامایی در آلمان، ورود به بازار کار است. مامایی در آلمان بازار کار خوبی دارد و مدرک تحصیلی و مهارت می‌تواند به شما کمک کند تا در این حرفه مشغول به کار شوید. در صورتی که مدرک خود را خارج از آلمان دریافت کرده باشید ابتدا باید فرایند به رسمیت شناختن مدرک را طی کنید تا بتوانید به عنوان ماما کار پیدا کنید. اگر پس از اتمام تحصیلات خود در آلمان قصد کار کردن داشته باشید باید مجوز کار دریافت کنید. بنابراین ابتدا باید شرایط دریافت مجوز کار را بررسی کنید.

برای کار به عنوان یک ماما شما باید کاملا به زبان آلمانی مسلط باشید تا بتوانید با بیماران ارتباط برقرار کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد که در انجمن‌های مسئول تنظیم این حرفه ثبت نام کنید. در نهایت شرایط کار مامایی در آلمان به قوانین و مقررات مهاجرت و شرایط منحصر به فرد شما بستگی دارد. شما می‌توایند برای اطلاع از شرایط کامل و به روز با افراد حرفه‌ای مشورت کنید.

Hormonal tests 9

حقوق مامایی در آلمان

مامایی یکی از شغل‌های مورد احترام و محبوب در آلمان است. با توجه به نرخ روبه رشد زاد و ولد در این کشور، چشم‌انداز شغلی خوبی در این رشته پیش بینی می‌شود. حقوق مامایی در آلمان به تجربه و مدرک تحصیلی بستگی دارد و حتی می‌تواند در مناطق مختلف متفاوت باشد. ماماها می‌توانند در بیمارستان‌ها و بخش‌های زایمان کار کنند یا حتی در مطب‌های خصوصی مشغول به کار شوند. به طور کلی این حرفه درآمد مناسبی در آلمان دارد و می‌تواند فرصت‌هایی برای پیشرفت شغلی و تخصصی ارائه دهد.

حداقل درامد تقریبی این حرفه در آلمان، ۱۸۰۰ یورو است و با افزایش سابقه و تجربه افراد، درصد معینی به این حقوق اضافه می‌شود. بنابراین با توجه به امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی و میانگین حقوق این حرفه، می‌توان مامایی را یکی از شغل‌های پرطرفدار برای کار در آلمان دانست.

بیشتر بخوانید: طی سالهای اخیر سوالات بخش بارداری و زنان بسیار مفهومی شده است به طوریکه اگر شما مطالبی را حفظ کنید و نتوانید ان را تحلیل و تفسیر کنید به راحتی در دام آن سوال تستی گیر خواهید کرد. در بلاگ “برای موفقیت در کنکور ارشد مامایی چی بخونم و چطوری بخونم؟” ما تلاش کردیم نحوه اصولی مطالعه دروس برای کنکور ارشد را آموزش دهیم.

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

مائده شرقی وب‌سایت
مدیر عامل موسسه آموزشی عصر جدید مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫3 نظر

 • ریحانه گفت:

  خیلیم عالی

 • عاطفه گفت:

  مدت زمان دوره های تحصیلات تکمیلی رو هم اگه میشه به مقالات اضافه کنید
  مثلا دوره ی PHD چند ترم تحصیلی هستش تو کشورای مختلف
  مطالب بسیار عالیه
  ممنون از شما

  • amin گفت:

   خیلی ممنون از پیشنهاد خوبتون. این مطلب حتما در مطالب آینده وبلاگ به زودی قابل دسترس خواهد بود.