راهنماي كشوری مراقبت هپاتيت B

راهنماي كشوری مراقبت هپاتيت B _ کنکور ارشد مامایی
()
عناوین اصلی

پيشگفتار

هپاتيت هاي ويروسي يكي از مهم ترين معضلات بهداشتي است و در بين آنها هپاتيت هاي منتقله از راه خون از جمله بيماري هايي هستند كه سهم قابل توجهي از مرگ و مير، ناتواني، بار اقتصادي، اجتماعي و رواني را به خود اختصاص داده و موارد مزمن اين بيماري ها در حال حاضر مشكلات و تبعات بسياري را بر جامعه تحميل نموده است.

ويروس هپاتيت B كه براي اولين بار در سال 1965 در دنيا گزارش گرديد، يكي از مهم ترين اين عوامل است. انجام واكسيناسيون بر عليه هپاتيت B توانسته است بروز اين بيماري را در دنيا كاهش داده و الگوي اپيدميولوژيك آن را تغيير دهد. اما هنوز هم در مناطقي از دنيا اين بيماري هيپراندميك بوده و كنترل آن سهم زيادي از سرانة سلامت كشورها را به خود اختصاص مي دهد. در كشور ما نيز انجام واكسيناسيون هپاتيت B يكي از مؤثرين اقدامات انجام شده در كنترل اين بيماري و كاهش بروز آن محسوب مي گردد و اين كشور را در وضعيت گذار از شيوع متوسط به كم قرار داده است. رويكرد پيشگيرانه و كاهش خطر، بر مبناي داده هاي همه گير شناختي كه نشان دهندة چگونگي ايجاد، گسترش و انتقال بيماري به صورت نهفته يا آشكار در گروه هاي مختلف جمعيت است، مهم ترين راهكار كنترل اين بيماري است كه نيازمند وجود ساختاري منسجم و سيستمي نظام مند، پويا و رو به رشد است.

مقدمه

هپاتيت يك بيماري شايع است كه به علت التهاب كبد ايجاد مي شود. هپاتيت به دو نوع حاد و مزمن تقسيم مي گردد و در اثر انواع ويروس ها، داروها، الكل و جايگزيني بافت چربي و … در كبد ايجاد مي شود  .هپاتيت هاي ويروسي كه جزء علل مهم درگيري كبد مي باشند در اثر آلودگي با ويروس هاي هپاتيت A, B, C, D, E, Gو همچنين ويروس هاىEBV، CMV ،سرخك و سرخجه و … ايجاد مي شوند.

يكي از عوامل مهم هپاتيت هاي ويروسي، هپاتيت B مي باشد. اهميت هپاتيت B شيوع زياد اين بيماري و همچنين عوارض مهم كبدي و خارج كبدي است. در حال حاضر سه چهارم مردم دنيا در نواحي با شيوع بالاي آلودگي هپاتيت B زندگي مي كنند و حدود يك ميليون نفر در سال به علت عوارض حاد عفونت هپاتيت B و همچنين عوارض مزمن نظير سيروز وC.C.H فوت مى كنند

برای دانلود پی دی اف کامل بر روی لینک زیر کلیک کنید :

راهنماي كشوري مراقبت هپاتيت B

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

مائده شرقی وب‌سایت
مدیر عامل موسسه آموزشی عصر جدید مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *