ارگاسم یا ارضا جنسی چیست؟ + علائم آن

ارگاسم یا ارضا جنسی چیست؟ + علائم آن _ کنکور ارشد مامایی
()

ارگاسم چیست ؟

ارگاسم یا ارضا جنسی رسیدن به احساس لذت جنسی شدید در طول فعالیت جنسی است که با رسیدن به آن قلب سریع تر می زند و تنفس نیز سنگین تر و سریع تر می شود. ارضا شدن زنان می تواند با تحریک جنسی مکان های متنوعی در نواحی جنسی یا غیرجنسی آنها به وجود بیاید. دیواره قدامی واژن و کلیتوریس از شایع ترین مکان هایی هستند که تحریک آنها باعث ارگاسم می شود.

تحریک سینه، غدد دور مجرای ادرار و حتی رویاپردازی یا هیپنوز هم می تواند باعث ارضا شدن در زن ها شود. ارضا شدن در زنان مختلف می تواند گوناگون باشد به صورتی که هر فرد می تواند تحت شرایط خاص و یا موقعیت منحصر به فردی ارضا شود. اما در حالت کلی مواردی هستند که می توانند به ارضا شدن همه ی زنان کمک کنند. داشتن رابطه ای که زنان در آن به ارگاسم برسند با صحبت کردن و توضیح دادن بهترین روش برای ارضا شدنشان به شریک زندگی راحتتر انجام می شود.

لازم به ذکر است که داشتن رابطه جنسی ای که در آن هر دو طرف ارضا شوند به تقویت شدن آن رابطه و همچنین نزدیکتر شدن دو طرف به همدیگر بسیار کمک می کند. همین امر باعث می شود که ارضا شدن و ایجاد لذت جنسی در هر دو جنس مرد و زن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. از این روی در صورت داشتن اختلال‌ارگاسم باید سریعا جهت درمان آن اقدام کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین گرایش ارشد مامایی / کدام گرایش مامایی بهتر است؟

انواع ارگاسم در زنان

در حالت کلی دو نوع ارگاسم در زن وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم :

نوع اول ارضای واژینال نام دارد و بسیار هم شایع است. ارضای واژینال با خارج شدن مایعی از واژن صورت می گیرد. لازم به ذکر است که ویژگی های این مایع بستگی به رژیم غذایی و سلامت زن دارد اما در حالت کلی می توان گفت که این مایع حالتی مانند شیر دارد.

نوع دوم، انزال از طریق مجرای ادراری نام دارد. این مورد در زنان زیاد رایج نیست. در این نوع ارگاسم، هنگام انزال معمولا مایع با فشار و به حالت اسپری یا فواره ای از داخل مجرای ادرار به بیرون می ریزد.

علائم رسیدن به ارگاسم یا ارضا جنسی

از آنجایی که رسیدن به ارگاسم‌و البته رسیدن به اوج لذت جنسی در زنان سخت تر اتفاق می افتد توجه به علائم و نشانه های آن می تواند بسیار ضروری باشد. زنان با رسیدن به ارگاسم در حالت کلی علائم مشترکی دارند اما امکان دارد برخی از آنها همه ی این علائم را باهم داشته باشند ولی برخی فقط یکی را داشته باشند اما بازهم به ارگاسم برسند.

در حالت کلی علائم اصلی ارگاسم یا ارضا جنسی شامل موارد زیر هستند:

1. ناله کردن

اکثر زنان هنگام رسیدن به ارگاسم نمی توانند لذت خود را مهار کنند و با ناله کردن آن را نشان می دهند. ناله کردن که یکی از علائم اصلی رسیدن به ارگاسم است پاسخ بدن به لذت و هیجان جنسی است. همچنین در موارد زیادی این ناله کردن ها با نشاط و سرخوشی همراه هستند که در صورت زنان قابل مشاهده است. اما امکان دارد که این مورد در برخی زنان وجود نداشته باشد. البته لازم به ذکر است که هر ناله کردنی نشانه رسیدن به ارگاسم نیست و اغلب این مورد همراه با موارد بعدی که به آنها اشاره خواهد شد روی می دهد و در آن صورت می تواند نشانه آن باشد.

2. انقباض عضلات

انقباض عضلات یکی دیگر از علائم اصلی ارگاسم در زنان است. انقباض عضلات یکی از پاسخ های بدن زنان به ارضای جنسی است. بدن زنان هنگام رسیدن به ارگاسم برخی پاسخ های غیر ارادی از خود نشان می دهد. از اصلی ترین این پاسخ ها می توان به بلند شدن یا رانش لگن، انقباضات در واژن، کشیده شدن عضلات و غیره اشاره کرد. همچنین در بسیاری از موارد مشت کردن دست هم می تواند از دیگر نشانه های رسیدن به ارگاسم باشد.

3. افزایش ضربان قلب

طبیعتا فعالیت جنسی یک فرآیند هیجانی است که باعث بالا رفتن ضربان قلب می شود. البته باید اشاره کرد که افزایش ضربان قلب در تمام طول رابطه جنسی وجود دارد اما در هنگام ارگاسم به اوج خود خواهد رسید و حتی بیشتر هم خواهد شد. افزایش ضربان قلب را در بیشتر موارد می تواند اصلی ترین نشانه ارگاسم دانست.

بیشتر بخوانید : آموزش مطلب داری مامایی

4. نشانه رضایت

برخی از زنان پس از رسیدن به ارگاسم و رسیدن به اوج لذت جنسی قدردان و سپاسگزار خواهند بود. این مورد اکثرا زمانی رخ خواهد داد که رابطه جنسی برای زن عاشقانه باشد و با اشتیاق انجام شده باشد. طبیعی است که پس از رسیدن به ارگاسم یک زن بخواهد همسر خود را بیشتر دوست داشته باشد. علاقه و محبت که از نشانه های رضایت هستند نشان دهنده رابطه ای سالم و درست است. نبود نشانه های رضایت پس از رابطه جنسی می توان نشاندهنده لذت نبردن زن از رابطه جنسی و حتی نرسیدنش به ارگاسم باشد.

5. اشتیاق برای رابطه جنسی بیشتر

اگر زنی هنگام رابطه جنسی قبلی خود با همسرش به اوج لذت جنسی رسیده باشد و ارگاسم را تجربه کرده باشد طبیعی است که از همسر خود بخواهد که دوباره رابطه جنسی با همدیگر برقرار کنند. افزایش میل جنسی در هر بار رابطه جنسی و اشتیاق زن برای تجربیات مختلف از دیگر مواردی است که اگر یک زن ارگاسم را تجربه کرده باشد انجام می دهد. همین امر نشاندهنده این است که اختلال بی میلی جنسی زنان در این شرایط وجود ندارد.

6. شادتر شدن

ارگاسم باعث آزادسازی هورمون شادی در زنان می شود. تجربه رسیدن به اوج لذت جنسی باعث خوشحال شدن زنان می شود و باعث ایجاد لبخند می شود. ارگاسم باعث می شود که استرس در زنان کمتر شود و حتی امکان دارد که در بدترین شرایط هم بتوانند از این طریق خوشحال شوند. بنابراین خوشحالی و لبخند زدن را نیز می توان یکی از علائم اصلی رسیدن به ارگاسم دانست.

7. ترشحات واژن

همانگونه که اشاره شد در انواع ارگاسم ترشحات واژن زیاد می شوند. این ترشحات در هنگام ارگاسم بیشتر می شوند و در طول رابطه جنسی نیز به افزایش لذت جنسی نیز کمک می کند. البته باید اشاره کرد که میزان این ترشحات در هر زن می تواند متفاوت باشد.

نظرت درباره محتوا چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بده

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

مائده شرقی وب‌سایت
مدیر عامل موسسه آموزشی عصر جدید مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *